Liczne celebracje związane w tym roku z osobą Maryi, zarówno w Kościele powszechnym, jak i w Polsce, pozwalają stwierdzić, że jest to «czas Matki Bożej». Potwierdza to abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, w wywiadzie, którego udzielił mi dla Państwa do niniejszego wydania naszego miesięcznika, przypominając, że przeżywamy 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, radujemy się 300. rocznicą koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i jubileuszem 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 50. rocznicą koronacji Jej wizerunku koronami papieskimi. Podobnie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej świętuje w tym roku złoty jubileusz nałożenia na łaskami słynący wizerunek Maryi papieskiej korony przez kard. Stefana Wyszyńskiego, które miało miejsce 15 sierpnia 1967 r.
Do redakcji tematu numeru zaprosiliśmy znakomitych znawców dziejów obrazu jasnogórskiego i historii koronacji tego najsłynniejszego w Polsce wizerunku Matki Bożej. Przywołujemy decydujące dla naszego narodu (a także Europy) chwile, kiedy Maryja była nam Hetmanką i z sytuacji nieraz po ludzku beznadziejnych prowadziła Polaków do niekwestionowanych tryumfów. Podobnie przybliżamy Państwu historię i wymowę objawień Matki Bożej sprzed 140. laty, które miały miejsce w Gietrzwałdzie. Wciąż mało kto wie, że to jedyne w Polsce i jedno z zaledwie dwunastu na świecie uznanych przez Kościół miejsc objawień Maryjnych. Gietrzwałdzkie orędzie ma formę odpowiedzi na problemy, które także dziś nurtują człowieka i dotykają trudnych spraw. Na okładce pisma umieściliśmy wizerunek Najświętszej Maryi Panny z malowidła na suficie sanktuarium w Gietrzwałdzie. Mało kto z nawiedzających tę świątynię kieruje wzrok na pięknie zdobione sklepienie, a przedstawia ono Maryję w trakcie objawień z roku 1887. Zapraszam zarówno do wspólnego odkrycia tego cichego, urokliwego miejsca, jak i rozważania orędzia Matki Bożej, które wciąż pozostaje aktualne.
Wiele materiałów zawiera dział Życie Stowarzyszenia, gdzie wspominamy uroczystą galę 70. Nagrody im. W. Pietrzaka, publikujemy rozmowy z laureatami. Koledzy z oddziałów opisują lokalne celebracje XX-lecia statusu organizacji katolickiej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Rozmawiam ponadto ze Sławomirem Józefiakiem, prezesem Zarządu firmy Grupa INCO S.A., która również świętuje jubileusz 70-lecia, bowiem działalność rozpoczęła się tuż po wojnie, w 1947 r. Interesujący dyskurs proponuje Piotr Sutowicz, który w artykule Wielki naród a chrześcijański patriotyzm pochyla się nad listem polskich biskupów pt. Chrześcijański kształt patriotyzmu.
Życzę dobrej i owocnej lektury.
Marcin Kluczyński